25.06.2018 07:12

Naše pomoc ve vesničce Mpanga

Chtěl bych vám alespoň trochu přiblížit, jak jsou využity páteční sbírky, kterými pomáháme ve spřátelené tanzánské farnosti Mpanga. V druhé polovině roku 2017 jsme odeslali 64 083,- Kč a v letošním roce to do dubna bylo 36 364,- Kč. Pro tuto pomoc jsme s přáteli založili spolek Ifakara z. s. (viz www.ifakara.cz) a odesílané peníze putují právě přes tuto novou organizaci. Stěžejní projekty, které v současnosti v Mpanze rozvíjíme, jsou dva. První je budování střední školy a druhý je zajišťování čisté vody pro obyvatele vesnice. Co se týká budování školy, tak již jsou zajištěny dvě třídy pro studenty, částečně je vybudováno zázemí pro učitele a je postavena hrubá stavba budovy, ve které budou dvě laboratoře. Během února, kdy jsme do Mpangy vypravili expedici, se podařilo dokončit střechu právě nad touto budovou. Po našem odjezdu začal otec Norbert s budováním ubytovny pro 40 studentů. Rozpočet pro tuto ubytovnu byl 8 330 000,- TZS, což je cca 84 000,- Kč. Práce šly velmi rychle, a jak můžete vidět na přiložených fotografiích, tak budova již stojí a je i zastřešena.

Vybudování ubytovny je důležitý krok pro zaregistrování školy. Již letos od ledna však začala výuka prvního ročníku v provizorních podmínkách. Bylo přijato 17 studentů a jsou vděční za možnost, kterou jim nová škola nabízí.

Druhý projekt je zajišťování pročištěné vody pro obyvatele vesnice. V této záležitosti jsme letos navazovali na dlouhodobou snahu a již částečně vybudovanou infrastrukturu.  Nainstalované solární čerpadlo čerpá vodu na kopeček, na kterém stojí kostel. V letošním roce se na tomto kopečku podařilo vybudovat vodojem na cca 20 000 litrů vody, která je potom přečišťována pískovým filtrem a vesničané pod kopečkem pak můžou z kohoutku brát již přečištěnou vodu. Vojtěch Kundrát také přemýšlí, jak by si mohli vesničané vyrábět jednoduchá filtrační zařízení na základě filtrační fólie, kterou v rámci svého studia vyvíjí.

Chtěl bych poděkovat vám všem, kteří se na pomoci podílíte, protože si myslím, že má smysl.

otec Jan

 

—————

Zpět


Kontakt

E-mail farnosti

(Další kontakty v sekci "O farnosti")


TOPlist