05.03.2014 18:00

Misijní ultraběh

V pondělí 20. 1. jsem uskutečnil svůj první misijní ultraběh. Běžel jsem z Brna do Přibyslavic u Třebíče, kde působí P. Jacek, s kterým jsem i po jeho odchodu z farnosti v pravidelném kontaktu.

Až do roku 2007 jsem byl naprostý nesportovec, běhat jsem začal až během svého ročního pobytu v řeholním společenství redemptoristů, za což jsem jim i Bohu velmi vděčný. Bůh mi tam ukázal, že mé místo je v běžném světě, mimo klášter, avšak misijní povolání i běhání mi zůstalo. Běhání se stalo samozřejmou součástí mého života, neboť mi pomáhá fyzicky i psychicky. Od doby, co běhám, jsem zcela zdráv (dříve jsem býval často nemocný) a cítím se vnitřně klidnější, neboť mi také pomáhá zvládat stres spojený s pracovními aktivitami, jimž se věnuji. Díky běhání jsem poznal spoustu přátel a často se při běhu i modlím. Skrze své běhání mohu také šířit křesťanské hodnoty, ať už konáním misijních či charismatických běhů, tak svým svědectvím o tom, jakým způsobem běhám.

Běhání se stalo zcela přirozenou součástí svého života, běhám denně, kamkoliv je potřeba - do obchodu, na oběd, na úřady, občas i do kostela. Zároveň jsem se zlepšil i výkonnostně, což mi umožnilo běhat maratony, jichž jsem uběhl již více než 20, např. v Praze, Bratislavě či Podolínci. Často jsem běžel na konkrétní úmysl, např. za organizaci zabývající se léčbou zraku v Africe, za misijní díla apod. Čím déle jsem běhal, tím větší jsem měl touhu uskutečnit i dlouhý misijní běh, třeba z Brna na Velehrad. To se mi zatím nepodařilo, avšak má touha po tom rostla, a proto jsem se ji rozhodl naplnit. Využil jsem přitom neobvykle teplé zimy, neboť bylo důležité, že nikde není sníh. V den běhu sice v úvodu a ke konci pršelo, avšak déšť mi vadí mnohem méně než sníh či led.

Vyběhl jsem kolem osmé ráno v doprovodu kamaráda na kole, přičemž prvních 9 km s námi běžel další kamarád. Trasa vedla zčásti po turistických cestách v poměrně kopcovitém profilu, některé byly rozblácené, a nebylo snadné po nich běžet, natož jet na kole. Trasu naplánoval jiný kamarád, který ale nepředpokládal, v jakém stavu cesty budou. Běh se mi ale dařil a cítil jsem se dobře. Asi po 24 km jsem oslavil svůj 25000. uběhnutý kilometr a poděkoval za ně Pánu Bohu. Krátce poté následovalo nekritičtější místo, o němž jsem předem nevěděl, ale byl jsem v obrovské psychické pohodě a zvládl to velmi dobře. Čím déle jsem pak běžel, tím jsem se cítil lépe, a to i poté, co jsem uběhl celý maraton, což byla zatím nejdelší vzdálenost, kterou jsem kdy souvisle uběhl. Někde kolem 48. km jsem ztratil doprovod, když kamarád objížděl špatnou cestu po silnici. Pak už mě nepotkal, jelikož se mu v dešti rozmočila mapa a kvůli špatně značeným cestám zabloudil a nevěděl, jak dál. Posledních 30 km jsem tedy běžel sám, bez vody, jídla, dokladů i mobilu. Přesto jsem si ale hodně věřil a byl Bohu vděčný za to, že běžím. I když jsem tušil, že už kamaráda až do cíle nepotkám, a i když jsem běžel mnohem déle, než jsem byl kdy zvyklý, prožíval jsem radostné chvíle, plné vděčnosti a pohody. Zvládl jsem i poslední, poměrně náročný úsek, a po 8,5 hodinách souvislého běhu doběhl do Přibyslavic na faru, trochu zmoklý a špinavý, ale jinak zcela v pohodě, fyzické i psychické.

Uběhl jsem 77,25 km, což je skoro dvojnásobek délky maratonu, s převýšením 1520 m (málem nadmořská výška Sněžky!). Dodnes považuji za zázrak, že jsem to zvládl a ani chvíli nepochyboval, že tento běh nemá smysl nebo že ho nedokončím. Cítil jsem se ale dobře i následné dny, jako bych uběhl třeba jen 20 km. Jsem přesvědčen, že mi hodně pomohlo vědomí, kam a proč běžím. O několik týdnů později na návštěvě v Bratislavě jsem narazil v jedné knize na zajímavou myšlenku: "Když běžím, cítím, že Bůh se z toho těší". Přesně tak to vnímám i jáJ.

Na www.kanovsky.cz/misijnibeh lze najít další informace o tomto i dalších obdobných bězích. Doufám, že se někteří zúčastníte Charismatického běhu, který proběhne tradičně v červenci v rámci Katolické charismatické konference. Těším se už na něj.

Petr Kaňovský

—————

Zpět


Kontakt

E-mail farnosti

(Další kontakty v sekci "O farnosti")


TOPlist